Máte poškodené vlasy od peroxidu ? Opravte ich s rastlinnými proteínmi.
Farbenie vlasov je stále veľmi obľúbené a čoraz viac žien sa bez farby na vlasy nezaobíde. Predčasné šedivenie vlasov trápi už aj ženy 30+, čo je dôsledok nezdravého životného štýlu a nadmerného stresu. Náš organizmus je oslabený a to sa samozrejme prejaví na vlasoch vypadávaním a šedivením. Záchranou sú potom jedine farby na vlasy.
Mnoho žien túži po zosvetlení vlasov, ale pozor! Pri extrémnej zmene odtieňa hrozí poškodenie vlasov ! Zosvetlenie funguje v klasických bežných farbách na báze peroxidu vodíka. Ak však farbu necháte pôsobiť (alebo vaša kaderníčka) pridlho, môžete vlasy veľmi poškodiť.
Preto ak ste pôvodne tmavovláska, prechod na blond a svetlé odtiene vlasov naozaj zvážte a zverte sa len do rúk odborníka.
Rastlinné proteíny vo vlasovej kozmetike
Ak ste však už farbenie neodhadli a máte zničené a poškodené vlasy, musíte urobiť všetko preto, aby ste ich dali do poriadku. Čo robiť v prípade extrémne zničených vlasov?
Doprajte vlasom potrebné látky na regeneráciu a to na prírodnej báze. Zabudnite na akúkoľvek chémiu a vsaďte na prírodné šampóny na vlasy. Spolu s kondicionérom a maskou na vlasy dokážete vlasom vrátiť život. Buďte trpezlivá, príroda dokáže zázraky.
Najdôležitejšie je dodať vlasom kvalitný rastlinný proteín, ktorý vlasy opäť spevní a zabráni ďalšiemu poškodeniu. Proteín je stavebnou látkou každého vlasu a je nesmierne dôležitý pre jeho ochranu.
Pre zdravie vlasov sú ideálne rastlinné proteíny, ktorých je niekoľko druhov. Sú to hlavne:
- Pšeničný proteín
- Hodvábny proteín
- Kukuričný proteín
- Sójový proteín
- Hrachový proteín
- Ovsenný proteín
- Proteín z citrusov
Tieto rastlinné proteíny sa v prírodných šampónoch na vlasy vyskytujú samostatne alebo v kombinácii. Ich úlohou je vlas obaliť, dodávať mu pevnosť a chrániť pred lámaním. Skúsený kaderníci odporúčajú šampón na vlasy striedať. Táto rada je vynikajúca preto, že každý šampón obsahuje iné látky a tak dodáte vlasom maximum látok, ktoré potrebujú.
Ďalšie prírodné látky, ktoré podporujú regeneráciu poškodených vlasov sú:
- Extrakt z rakytníka
- Extrakt z granátového jablka
- Rastlinné oleje, hlavne argánový, mandľový, kokosový a olivový
Okrem rastlinných proteínov, ktoré vlasy spevnia, bude poškodený vlas potrebovať aj hydratáciu. Poškodené vlasy ľahko strácajú vlhkosť, pretože im chýba ochranný obal.
Používajte šampón na vlasy s obsahom hydratačných látok ako:
- aloe vera
- prírodný glycerín
- kyselina hyalurónová
- trstinový cukor
Najlepšia kombinácia pre poškodené vlasy je:
Hydratácia + rastlinné proteíny + jemné rastlinné tenzidy
Šampón na poškodené vlasy so pšeničným proteínom
Ďalšou výhodou, ktorú prírodný šampón na vlasy poskytne poškodeným vlasom, je spôsob akým vlasy vyčistí. Prírodná vlasová kozmetika využíva len jemné tenzidy na rastlinnej báze, ktoré nie sú agresívne k vlasom a k vlasovej pokožke.
Najčastejšie využívaným rastlinným proteínom je pšeničný proteín. Nájdete v ho v žihľavovom šampóne Logona spolu s hodvábnym proteínom. Logona predstavuje top značku pre prírodnú vlasovú kozmetiku a v ich šampónoch nájdete aj regeneračné extrakty z granátového jablka, rakytníku a vzácne rastlinné oleje. Lavera využíva hlavne proteín z hrachu a quinoi, Weleda používa vo svojich šampónoch ovsený proteín.
Starostlivosť nezabudnite doplniť regeneračným kondicionérom, ktorý obsahuje väčšie množstvo účinných látok ako šampón a je pre poškodené vlasy nepostrádateľný.
Raz za 3 – 4 dni použite prírodnú masku na vlasy pre hĺbkovú regeneráciu a opravu vlasov. Po umytí vlasy ošetrite bezoplachovým kondicionérom, aby boli chránené pred vonkajšími vplyvmi a ďalším poškodením na slnku a vetre.
Prírodné farby na vlasy bez peroxidu nepoškodia vlasy
Neviete sa farbenia vlasov vzdať? Nevadí. Po dôkladnom zregenerovaní vlasov sa zamerajte na prírodné farby na vlasy. Neobsahujú peroxid ani amoniak, takže žiadne poškodenie vlasov s nimi nehrozí. Prírodné farby na vlasy síce neumožňujú také zásadné zmeny odtieňov ako bežné farby, no ich výhodou je, že vlasy zostanú zdravé a plné života. Je preto na zamyslenie, či drastickú zmenu odtieňa vôbec potrebujete a stojí vám to za to.