Levanduľa - vôňa, druhy, účinky...
Levanduľa je ker s intenzívnou vôňou, rastie do výšky jedného metra, má úzke listy a obvykle fialkovo-modré kvety na štíhlych stonkách. Jemná aróma vychádza z celej rastliny, ale na výrobu esenciálneho oleja sa používajú len kvety. Táto rastlina pochádza z horských oblastí Európy v okolí Stredozemného mora, ale dnes sa pestuje na celom svete. Najlepšie sa jej darí v chudobnej, dobre odvodnenej pôde na slnečných miestach. Hlavnými producentmi levanduľového oleja sú Bulharsko, Rusko, Francúzsko a Chorvátsko. Dopestovať si ju môžete aj v našich podmienkach na záhrade a darí sa jej aj na balkónoch v kvetináčoch.
Z kvetov levandule sa získava cenný levanduľový éterický (esenciálny) olej. Éterický olej z kvetov levandule má protikŕčové, analgetické účinky a používa sa pri kolikách menštruačných bolestiach, bolestiach svalov pod. Tiež má antiseptický účinok a pomáha hojiť rôzne menšie kožné poranenia . Výborne sa osvedčil pri popáleninách. Levanduľový olej sa môže ako jeden z mála éterických olejov aplikovať aj priamo neriedený na pokožku.
Čo sa týka účinkov na psychiku človeka, levanduľa je známa hlavne pre svoje upokojujúce účinky. Napomáha vytvoriť duševnú a emocionálnu rovnováhu. Uvoľňuje nervové napätie a potláča pocity paniky a strachu. Výborne pomáha pri nespavosti. Celkovo upokojuje akékoľvek silné emócie a uvoľňuje zablokovanú energiu v tele. Odstraňuje frustráciu, podráždenosť a depresie. Éterický olej z levandule navodzuje pocit kľudu a vyrovnanosti.
Ako používať levanduľový éterický olej?
Použitie je veľmi jednoduché. Môžete ho používať v aromalampách na prevoňanie miestnosti a celkové upokojenie. Ak nemáte aromalampu môžete pár kvapiek levanduľového éterického oleja nakvapkať do pohára s teplou vodou a nechať odparovať. Tiež môžete pár kvapiek kvapnúť na vreckovku a nechať odparovať. Na masáže a ošetrenie pokožky zmiešajte niekoľko kvapiek levanduľového éterického oleja s nosným rastlinným olejom (olivový, jojobový, avokádový, mandľový, marhuľový....) . Kvalitné rastlinné oleje lisované za studena nájdete aj v našej ponuke. Dôležité je však výber levanduľového éterického oleja ! Éterický olej z levandule sa získava destiláciou vodou parou. Na vyrobenie niekoľkých mililitrov éterického oleja je potrebné veľké množstvo kvetov. Odporúčame vybrať si éterické oleje od overených výrobcov, ktorý vám zaručia kvalitu a čistotu éterických olejov. Na našom trhu je niekoľko značiek, ktoré ponúkajú naozaj dobré éterické oleje napr. Hanus alebo Nobilis Tilia - bio éterické oleje. Oleje môžu mať rôznu cenu, čo závisí od použitia konkrétneho typu levandule. Niektoré sú drahšie, iné lacnejšie. Ich cenu ovplyvňuje hlavne náročnosť pestovania. Niketoré odrody sú vzácne a ťažko sa dopestujú.
Éterický olej sa dá vyrobiť aj doma. Potrebujete dostatočné množstvo kvetov a destilátor. Destilátory na domáce použitie sa väčšinou vyrábajú ručne z medi alebo aj s nerezu. Pomocou destilátorov na vodnú paru sa vám doma podarí vyrobiť kvalitný éterický olej, čo však samozrejme závisí aj od kvality vypestovanej levandule.
Existuje okolo 39 známych odrôd levandule medzi ktorými sú aj hybridy – čiže rastliny, ktoré vznikli vzájomným krížením dvoch odrôd tejto rastliny. Jednotlivé odrody levandule sa pestujú v rôznych krajinách na svete podľa miestnych podmienok pre ich rast.
Najznámejšie odrody levandule
Lavandula augustifolia (English Lavender alebo Lavandula officinalis) K tejto odrode patria levandule Munstead, Hidcote Pink, Hidkote, Sarah, Jean Davis....English Lavender má okolo 40 rôznych druhov levandule, ktoré sa odlišujú farbou kvetou od bielej (Lavandula augustifolia alba) cez ružovú (Lavandula augustifolia rosea) až po fialovú (Lavandula augustifolia hidcote). Levanduľa augustifolia má nádhernú jemne sladkú vôňu. Éterický olej z Levandule augustifolia sa najčastejšie používa v aromaterapii. Jeho vôňa je tá „ pravá vôňa“ klasickej levandule ako ju pôvodne poznáme. Anglická levanduľa a jej druhy sú najlepšie aj pre kulinárstvo.
Lavandula Dentata (French lavender) pochádza zo Španielska a niekedy sa nesprávne označuje a ko „španielska“. Má sivozelené listy s vrúbkovaným okrajom z čoho vznikol aj názov „dentata“. Kvety sú krásne fialové s krásnou vôňou. Sú stlačené v kvetovej hlavičke s tvarom pripomínajúcim ananás.
Lavandula Latifolia (Spike Lavender) rastie v Španielsku a Francúzsku v nižšej nadmorskej výške. Má hrubšie úzke listy a bohatý kvet šedomodrej farby. Vďaka tomu má aj vyšší obsah éterického oleja. Olej z tohto typu levandule má nádych mentolu a gáfru. Krížením odrôd Lavandula augustifolia a Lavandula Latifolia sa vytvoril druh Lavandula Intermedia a iné hybridy nazývané aj Lavandins. Odrody nazývané Lavandins sa pestujú hlavne pre lacnejší éterický olej, ktorý sa používa do mydiel, pracích prostriedkov a pod. V aromaterapii sa tieto odrody používajú menej. Obsah gáfru je o dosť vyšší ako v levanduli augustifolia, čo má vplyv jednak na vôňu a tiež na účinky. Vďaka gáfru má tento druh napríklad silnejšie antiseptické účinky.
Lavandula Intermedia (hybrid z odrôd augustifolia a latifolia) je v súčastnosti najčastejšie pestovaným druhom na levanduľových farmách. Tento druh levandule je pomerne vysoký (nazýva sa aj Lavender Grosso). Rastliny majú veľa kvetov s vysokým obsahom oleja a ľahko sa pestujú v rôznych podmienkach. Preto je tento druh farmármi tak obľúbený. Ná výrobu éterického oleja z tohto druhy sa spotrebuje oveľa menšie množstvo kvetov ako pri výrobe éterického oleja z levandule augustifolia.
Okrem toho existujú ďalšie druhy levandule, ktoré sa odlišujú tvarom a farbou kvetov aj listou, vôňou, náročnosťou na pestovanie, obsahom éterického oleja a pod. Levanduľa je krásna rastlina, ktorá má široké možnosti využitia od použitia v kuchyni, kozmetike, čistiacich prípravkoch až po jej terapuetické účinky či už ako levanduľového éterického oleja alebo samotnej sušenej rastliny v čajových zmesiach alebo iných rastlinných prípravkoch.
Ak je levanduľa aj vaša obľúbená rastlina a hľadáte o nej viac informácií, odporúčame napríklad stránky www.everything-lavender.com , www.lavender-blu.com a iné...